Carlo Cattaneo Üniversitesi – LIUC, İtalya’nın kuzeyindeki Lombardiya bölgesinde yer alan Castellanza’da konumlanmaktadır. 1991 yılında kurulan ve oldukça genç olan bu üniversite özel bir üniversitedir. Tamamen uluslararası bir farkındalıkla kurulan bu eğitim kurumu mezun ettiği öğrencilerini de bu farkındalıkla yetiştirmekte ve işbirliği bulunduğu uluslararası firmalara yönlendirmektedir.

8.000 öğrenciye ev sahipliği yapan ve eğitim alanında çeşitli disiplinlerde İngilizce ve İtalyanca programlar sunan üniversitede lisans, yüksek lisans, doktora ve master derecelerinin her birinde eğitim verilmektedir. Birçok İngilizce programa sahip olan üniversitede uluslararası öğrencilerin oranı da oldukça fazla olmaktadır.

Carlo Cattaneo Üniversitesi (LIUC)- İtalya'daki Üniversiteler

İtalyanca ismi “Libera Università Carlo Cattaneo” olan üniversite kısaca LIUC olarak da isimlendirilmektedir. Carlo Cattaneo Üniversitesinde mühendislik, işletme, ekonomi, edebiyat, eğitim bilimleri, bilgi yönetimi, hukuk ve fen bilimleri gibi çeşitli alanlarda lisans ve lisansüstü eğitim verilmektedir.

Üniversite’de İngilizce programlarında Erasmus değişim programı olanaklarından da yararlanılabilmektedir. Değişim programıyla gelen öğrenciler de üniversitedeki öğrenci kulüpleri, İtalyanca dil kursları gibi etkinliklerinden yararlanarak o kısa sürelik eğitiminde kültürel donanımlarını oldukça fazla arttırabileceklerdir.

Carlo Cattaneo Üniversitesi (LIUC) Nerede?

Carlo Cattaneo Üniversitesi tek bir kampüsten oluşmaktadır. Bu kampüs, İtalya’nın Lombardiya bölgesindeki Castellanza’dadır. Castellanza Milano şehrine 30 km uzaklıktadır, diğer önemli şehirlere yakın bir konumda bulunan üniversiteye ulaşım olanakları oldukça rahattır.

Şehirde genellikle öğrenciler bisiklet ile her yere ulaşım sağlayabilmektedir, bunun dışında hafta sonraları ve tatil günlerinde metro veya trenlerle şehirler arası geziler yapabilmektedir.

Carlo Cattaneo University – LIUC Mezun Olmuş Önemli Kişiler

Carlo Cattaneo Üniversitesi, henüz genç bir üniversite olsa da mezunları arasında başarılı isimlere sahiptir. Özellikle ekonomi, işletme ve mühendislik gibi alanlarda mezunları uluslararası alanda saygın kariyerlere sahip olmuştur. Üniversitenin bazı önemli mezunları arasında şu isimler sayılabilecektir;

 • Fabrizio Palermo: İtalya’nın en büyük bankalarından biri olan Cassa Depositi e Prestiti’nin CEO’su olan Fabrizio Palermo İşletme ve Ekonomi alanında lisans ve yüksek lisans derecelerine sahiptir.
 • Marco Gay: Otomotiv şirketi Piaggio’nun CEO’sudur. Carlo Cattaneo’da makine mühendisliği alanında lisans ve yüksek lisans alanlarında eğitim görmüştür.
 • Emanuele Farneti: Vogue Italia’nın editörüdür. Carlo Cattaneo Üniversitesi iletişim bilimleri mezunudur.
 • Riccardo Fraccaro: İtalyan siyasetçidir ve İtalya’nın Meclis Başkan Yardımcısıdır ve LIUC hukuk mezunudur.
 • Isabella Tovaglieri: Avrupa parlementosunda milletvekilliği yapmış önemli isimlerdendir, üniversitenin hukuk bölümü mezunlarındandır.

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” ve “İtalya’daki En İyi Teknik Üniversiteler” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Carlo Cattaneo University - LIUC

LIUC – Carlo Cattaneo Üniversitesi Öğrenci Hayatı

Carlo Cattaneo’da okuyan öğrenciler kampüsün bulunduğu lokasyon açısından oldukça avantajlı konumdadır. Castellanza ticari ve endüstriyel açıdan önemli bir merkezdir ve birçok uluslararası şirketin İtalya ofisleri burada yer almaktadır. Bu açıdan öğrenciler uluslararası birçok firmayı tanıma fırsatına sahip olabilmektedir.

Bunun dışında konum olarak da merkezi olan bir yer olan Castellanza Milano gibi önemli İtalyan şehirlerine yakın konumda yer alır, öğrenciler 1-2 saatlik şehirlerarası tren ve metroları kullanarak bu önemli şehirleri de gezebilme imkanına sahiptir.

Castellanza - İtalya'da Öğrenciyken Gezilecek Yerler

Castellanza’da birçok restoran, kafe, bar ve gece kulübü bulunmaktadır. Ayrıca, alışveriş yapabilecek birçok mağaza ve alışveriş merkezi de vardır. Şehirdeki parklar ve yeşil alanlar, doğa gezileri ve yürüyüşleri seven öğrencilerin dinlenmek ve açık havada zaman geçirmek için oldukça güzel yerlerdir.

İtalya’da öğrenciyken çıkarabileceğiniz ulaşım kartı ile belli bir düşük miktarda fiyata abonelik alarak sınırsız seyahat edebilmektesiniz. Bu açıdan şehirlerarası seyahatte de kullanabileceğiniz bu kartlar sayesinde yakın konumdaki Milano, Varese ve Como gibi popüler şehirlere de kolayca ulaşabilirsiniz.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Carlo Cattaneo Üniversitesi Bölümleri

Carlo Cattaneo Üniversitesinde neredeyse tüm programlarında İngilizce eğitim veren bir üniversitedir, bununla birlikte üniversite bünyesinde programlar İngilizce veya İtalyanca olarak verilmektedir. Bu özel üniversitede lisans ve lisansüstü derecelerinde eğitim verilmektedir, genel olarak lisans programları 3 sene, yüksek lisans programları ise 2 sene sürmektedir.

Üniversitenin fakülteleri şu şekildedir;

 • Ekonomi Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • İletişim Fakültesi

İngilizce Lisans Bölümleri

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • Management, Finance and International Business
 • Corporate Communication and Public Relations
 • Strategic Marketing Management
 • Entrepreneurship and Innovation
 • Human Resources and Organization
 • Luxury Management
 • International Relations
 • Economics and International Policies

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Lisans Eğitimi” veya “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Libera Università Carlo Cattaneo – LIUC Erasmus Programı

İtalya'da Erasmus Veren Üniversiteler

Libera Università Carlo Cattaneo (LIUC) tamamen uluslararası statüde kurulmuş bir üniversite olduğundan üniversitedeki programların çoğu da İngilizcedir, bu açıdan bu İngilizce programlarda öğrenciler Erasmus değişim programından yararlanabileceklerdir.

Erasmus için başvuru ve kabul sürecinde gerekli belgeler şunlardır;

 • Başvuru formu doldurulmalı
 • Öğrenim sözleşmesi
 • Resmi Transkript
 • Geçerli bir Kimlik Belgesinin kopyası
 • Avrupa Sağlık Sigortası Kartınızın kopyası

Ayrıca konuyla ilgili olarak “İtalya’da Erasmus Yapmak” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Carlo Cattaneo Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

Carlo Cattaneo özel bir üniversite olduğundan senelik bir eğitim ücreti olmaktadır, lisans, yüksek lisans, doktora gibi programlarında ortalama ücret 5.000-7.500 Euro aralığında değişmektedir. İtalya genelinde eğitim ücretleri öğrencinin menşe ülkesine göre değişkenlik de gösterebilecektir, örneğin AB vatandaşı olan ülkelerde bu fiyat düşmekteyken AB vatandaşı olmayanlar için fiyat daha yüksek olabilmektedir.

İtalya'da Burslu ve Yurtlu Üniversiteler

Ek olarak Carlo Cattaneo University’de okuyan öğrenciler veya İtalya’da herhangi bir üniversitede okuyacak uluslararası öğrenciler birçok burs imkanlarından yararlanabilir. İtalya’da hem devletin sağlamış olduğu hem birçok özel firmanın sağlamış olduğu burs alternatifi oldukça fazladır, öğrenciler bu süreçte bilinçli hareket ederlerse mutlaka burs imkanlarından yararlanabileceklerdir.

Daha detaylı bilgi için “İtalya’da eğitim ücretleri ve burslar” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Carlo Cattaneo Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

LIUC – Carlo Cattaneo’nun kendi yurt imkanı bulunmamaktadır, ancak öğrenciler kampüse yakın çevrelerde birçok devlet ve özel yurtlara başvuru yapabilmektedir. Bunu dışında İtalya’da öğrenciler arasında da oldukça yaygın bir kültür olan oda kiralama veya paylaşımlı daireler düşük maliyetli diğer konaklama seçenekleri olarak sayılabilecektir.

İtalya’da yurt başvuruları ise genellikle Eylül ayında başlamaktadır, öğrenciler yurt ve burs başvurusu gibi süreçlerini iyi yönetebilirlerse bu imkanlardan geri dönüş almama ihtimalleri düşüktür.

Burs başvuruları, yurt ve konaklamaya dair imkanlar, İngilizce veya İtalyanca programlara kayıt süreci ve daha fazlası için form bilgilerinizi doldurarak Pava Education’a danışabilirsiniz.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Carlo Cattaneo Üniversitesine Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Lisans Bölümleri İçin

 • 12 yıllık eğitim sürecinin tamamlanmış olması
 • Üniversiteye giriş sınavından taban puanı aşmış olmak
 • İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sınavları ile B2 dil yeterliliği aranır 
 • İtalyanca programlar içinde aynı şekilde B2 yeterlilik aranmaktadır (İlgili olarak “CELI ve CILS Sınavları”)
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemlerini tamamlamak

Yüksek Lisans ve Master Programları İçin

 • Herhangi bir lisans programını tamamlamış olmak
 • İngilizce veya İtalyanca için B2 dil yeterliliği veya mülakat koşulu aranır 
 • Yüksek lisans veya doktora (master) programlarının lisans programıyla bağlantısı olmalıdır
 • Ön koşulları bulunan programlarda ön koşulları karşılamak
 • Öğrenci vizesi, pasaport ve lisans diplomasının tercümesi gibi gerekli diğer tüm evrak işlemleri

Sık Sorulan Sorular

Carlo Cattaneo Üniversitesi (LIUC) devlet mi, özel mi?

LIUC – Carlo Cattaneo University özel bir üniversitedir. Catellanza’da bulunan üniversitede lisans, yüksek lisans, doktora ve master derecelerinde eğitim alabileceğiniz birçok farklı program bir arada yer almaktadır.

Hangi bölümleri bulunmaktadır?

Carlo Cattaneo Üniversitesinin  7 fakültesi bulunmaktadır, Ekonomi Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, işletme ve Sosyal Bilimler Fakültesi ve İletişim Fakültesi. Bu fakülteler bünyesinde eğitimler verilmektedir.

Üniversitede İngilizce eğitim veriliyor mu?

Carlo Cattaneo’da birçok programda İngilizce eğitim verilmektedir, lisans, yüksek lisans, doktora gibi tüm derecelerde programların birçoğu İngilizcedir. Ayrıca üniversitenin birçok uluslararası firmayla iş birliği de bulunmaktadır.

Üniversitenin eğitim ücretleri ve şehir yaşam maliyetleri ne kadar?

Ücretler seçilen programa ve öğrencinin menşe ülkesi gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir, ancak ortalama 5.000-7.500 Euro aralığındadır. Catellanza’da yaşam maliyetleri ise ortalama bir öğrenci için 600-700 Euro aralığındadır.

Üniversiteye nasıl başvurulur, başvuru tarihleri?

Başvuru süreci program ve fakülteye göre değişebilir. Genel olarak yurtdışında üniversite okumak için birçok tamamlanması gereken süreç olacağından kayıt işlemlerine dair işlemler birkaç öncesinden başlatılmalıdır. Eylül ayında ise öğrenci burs, yurt, ve üniversiteye başvuru gibi tüm aşamaları tamamlamış olmalıdır.

Carlo Cattaneo Üniversitesinin öğrenci kulüpleri ve sosyal etkinlikleri var mı?

Carlo Cattaneo Üniversitesi öğrencilerine birçok kulüp ve sosyal etkinlik imkanı sunmaktadır. Öğrenciler, akademik kulüpler, spor kulüpleri, sosyal kulüpler ve etkinlik organizasyonları gibi birçok seçenek arasından seçim yapabilirler.