İtalya tıp sınavı, İtalya’da İngilizce veya İtalyanca tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. Genellikle İtalya’daki bütün devlet üniversiteleri için bu sınavdan geçerli puan alınması zorunlu olsa da bazı özel üniversiteler farklı sınavlar uygulayabilmektedir.

Mavi diploma ile uluslararası tıp statüsünde eğitim veren İtalyan üniversiteleri, dünya genelindeki öğrencilere tıp eğitimi sunan prestijli kurumlardır. Buna bağlı olarak bu üniversitelere hem yerel öğrenciler hem de uluslararası öğrenciler oldukça rağbet göstermektedir. Tıp fakültelerine giriş ve kabul edilme sürecinde dil yeterliliğinin yanı sıra öğrencileri sayısal ve sözel muhakemeleri açısından değerlendiren sınavlarla eleme işlemi olmaktadır.

Ayrıca İtalya prestijli tıp eğitiminin yanı sıra uluslararası öğrencilere burs olanakları açısından da en yüksek ayrıcalığı tanıyan ülkelerden biridir. Öğrenciler bu 6 yıllık uluslararası tıp eğitimi süreci boyunca eğitim ve yaşam maliyetlerinin büyük bir kısmını verilen burslar ile karşılayabilmekte ve öğrenciyi merkeze alan metot sayesinde sosyal hayatlarına da yeterince zaman ayırabilmektedir.

Yazımıza başlamadan önce “İtalya’da Tıp Okumak” yazımıza göz atabilirsiniz.

İtalya Tıp Sınavı Nedir?

İtalya’da Tıp Okumak İçin Hangi Sınava Girilir? | İtalya Tıp Sınavı

Farklı ülkelerden İtalya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin karşılaması gereken temel 2 koşul bulunur, bu koşullardan en önemlisi tıp sınavı üzerinden yeterli puan alınmasıdır. Diğer önemli koşul ise üniversite giriş sınavından baraj puanın aşılmış olması veya mevcut bir üniversiteye kayıt yaptırmış olmaktır.

İtalya tıp sınavı IMAT (International Medical Admission Test) olarak isimlendirilir. İngilizce olarak gerçekleştirilen bu sınavda sözel ve sayısal muhakeme, genel kültür, temel öğrenim bilgilerine yönelik sorular sorulmaktadır.

İtalya tıp sınavı (IMAT)’a girmek için öğrencilerin İtalya’ya gitmesi gerekmemektedir. Genellikle Eylül ayında gerçekleştirilen bu sınava girip başarılı olan öğrenciler üniversite başvuru işlemlerini başlatabilecektir. Tıp sınavı hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz “IMAT Sınavı Nedir?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya Tıp Sınavı Ne Zaman Yapılır?

Genellikle her sene Eylül ayında gerçekleştirilen İtalya tıp sınavı yani IMAT senede bir kere yapılmaktadır. Sınav başvuruları ise Temmuz aylarından başlamaktadır. Sınava başvuru yapmak için herhangi bir koşulu sağlamanız gerekli değildir, sınav alanlarındaki içerikler tamamen İngilizce olmaktadır.

İtalya tıp sınavının ücreti 130 Euro’dur ve ödemeler online sistem üzerinden yapılmakta ücret ödendiğinde sınav kaydı oluşmaktadır.

İtalya’da Sınavsız Tıp Okumak Mümkün mü?

İtalya genelinde devlet veya özel bütün üniversiteler ya IMAT sınavı ya da başka sınav uygulamaları ile öğrencileri kabul etmektedir. Genel olarak İngilizce eğitim veren bütün İtalyan tıp fakülteleri öğrencileri IMAT sınavı ile kabul ederken, özel üniversiteler kendi sınavlarını uygulamaktadır.

Eğitim dili olarak İngilizce yerine İtalyanca eğitim almak isteyen öğrenciler için de durum aynı olmaktadır. İtalyanca eğitim veren devlet üniversiteleri için İtalyanca IMAT sınavı koşulu sağlanmalıdır. Aynı şekilde özel üniversitelerde de İtalyanca test uygulanacaktır.

İtalya’da Tıp Fakültesine Nasıl Girilir? | İtalya Tıp Sınavı

Tıp eğitimini alabilmeniz için öncelikle 12 yıllık eğitim sürecinizi tamamlamış olmanız gereklidir. Bununla birlikte sağlanması gereken koşullar ve aşamalar şu şekilde sayılabilir:

  • Üniversiteye giriş sınavından barajı aşmış olmak veya bir programa yerleşmiş olmak
  • İtalya tıp sınavı (IMAT)’tan yeterli puanı almış olmak
  • Bazı üniversitelerde B2 İngilizce dil yeterliliği aranabilmektedir
  • Öğrenci vizesi, pasaport ve diğer kayıt evrakların tamamlanmış olması