İtalya’da eğitim sistemi, ülkemizdeki gibi beş ana aşamadan oluşur: anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite. Yasalara göre, çocuklar 6 yaşına geldiğinde ilkokula başlamak zorundadırlar ve eğitim zorunlu olarak 16 yaşına kadar devam eder.

Anaokulu (scuola dell’infanzia), 3 ila 6 yaş arasındaki çocuklar için sunulan bir seçenektir ve katılımı zorunlu değildir, ancak İtalyan çocuklar 6 yaşına geldiğinde ilkokula (scuola elementare/scuola primaria) başlamak zorundadır. İlkokul, 6 ila 11 yaşları arasındaki öğrencilere İtalyanca, İngilizce, tarih, coğrafya, matematik, fen bilimleri, müzik, resim, beden eğitimi ve teknoloji derslerini içeren bir eğitim sunar.

Ortaokul (scuola media inferiore/scuola secondaria di primo grado) ise 11 ila 14 yaşları arasındaki öğrencileri kapsar ve 3 yıl süren bir aşamadır. Ortaokul eğitimi, İtalyanca, matematik, İngilizce, ikinci yabancı dil, teknoloji, tarih, coğrafya, fen bilimleri, müzik, resim, beden eğitimi ve din derslerini içerir. Ortaokul öğrencileri, 3 yılın sonunda “esame di stato” adlı bir sınava tabi tutulurlar ve bu sınavı başarıyla geçenler lise eğitimine geçiş yapabilirler.

Lise (scuola media superiore/scuola secondaria di secondo grado) eğitimi, 14 ila 19 yaşları arasındaki öğrencileri kapsar ve 5 yıl sürer. İtalya’da farklı türlerde liseler bulunur, bunlar klasik lise, fen lisesi, dilbilim lisesi, görsel sanatlar lisesi, müzik ve dans lisesi, ve beşeri bilimler lisesidir. Lise eğitimi alırken, öğrenciler 5 yılın sonunda “esame di maturita” adlı bir sınava girerler ve bu sınavı başarıyla geçtikleri takdirde üniversite veya diğer yüksek öğrenim kurumlarına devam edebilirler.

İtalya'da Eğitim Sistemi Nasıldır?

İtalya’da Eğitim Kaç Saat?

Her okul seviyesinde eğitim saatleri değişken olan İtalya’da haftanın 5 günü ders olmakta, cumartesi ve pazar günleri tatil olmaktadır. İtalya’da eğitim saatleri genellikle 08:00 – 16:00 aralığındadır, devlet ve özel okullara göre bu süreler farklı olabilmektedir.

Öğretim dönemlerine göre toplam eğitim saatleri şu şekildedir:

  • İlköğretim haftalık 30 ila 35 saat
  • Ortaöğretim haftalık 30 ila 36 saat
  • Lise haftalık 25 ila 30 saat

İtalya’da üniversite eğitimi ise tamamen öğrencinin ders seçimleri ve okuduğu programın ders yoğunluğuna bağlıdır. Genellikle üniversitelerde eğitim haftalık ortalama 35 saat olmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili olarak “İtalya’da Üniversite Okumak” yazımıza da göz atabilirsiniz.

İtalya’da Eğitim Zorunlu mu?

İtalya’da 6 ila 16 yaş arasındaki çocukların okula gitmesi için yasal yükümlülük bulunmaktadır. Yasal eğitim zorunluluğu olan dönem ilköğretim ve ortaöğretim seviyelerini içerir. İlkokul altı yaşında başlar ve beş yıl sürer, ortaokul ise üç yıl sürmektedir, toplamda yasal gerekliliği olan eğitim 8 senelik süreci içerir.

Üç yıllık ortaöğretim eğitimi sonrası öğrenciler “esame di stato” sınavına girerek lise tercihlerinde bulunabilirler. İtalya’da lise eğtimi beş sene sürmektedir, beş senelik süre sonunda üniversite tercihi yapılabilmesi için İtalya genelinde sınav uygulanır. Ancak İtalyan üniversitelerinde eğitim programlarının gereklilikleri için ayrı sınavlar da uygulanır.

Yabancı bir ülkeden İtalya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler kendi ülkesinde üniversiteye giriş için uygulanan sınavlara girip bu sınavdan barajı aşmış olması da İtalya’nın lise sınavına eşdeğer sayılmaktadır. Bu konu hakkında “İtalya’da Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?” yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Eğitim dili nedir?

İtalya’da genellikle ilkokul, ortaokul ve lisede eğitim dili İtalyancadır ancak okulların durumuna göre İngilizce veya başka dillerde eğitimler de verilir. Üniversitelerdeki eğitim ise İtalyanca ve İngilizce olmak üzere iki seçenektir.

İtalya’da Üniversite Eğitim Sistemi Nasıldır?

İtalya’daki üniversiteler genellikle lisans, yüksek lisans ve master programlarından oluşmakta İngilizce veya İtalyanca eğitim vermektedir. Genellikle birçok İtalyan devlet üniversitesi İngilizce eğitim imkanı sunmasından ötürü uluslararası öğrenciler tarafından oldukça ilgi görmektedir.  Lisans eğitimi tıp, diş hekimliği gibi bölümler haricinde genellikle 3 yıl, yüksek lisans 2 yıl ve master programları ise uzmanlık alanına göre 3-4 sene aralığında değişebilmektedir.

İtalya’da eğitim sistemi içeriğinde öğrencilere notları 30 üzerinden değerlendirilmektedir. Geçme notu genellikle 30 üzerinden 18 puandır. Öğrencilere aynı sınavda 5 kez katılma hakkı verilir, bu da öğrencilere notlarını yükseltmek için daha fazla fırsat sunar. Sınav sistemi genellikle yazılı veya sözlü olarak uygulanır ya da her iki türde yapılabilmektedir.

İtalya’daki üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz “İtalya’da Üniversite Eğitim Sistemi” yazımızı inceleyebilirsiniz.