İtalya’da üniversite başvurusu yapmak için öğrenciler Nisan aylarında gerekli ön koşulları oluşturmaya başlamalıdır. Genelde esas kayıt tarihleri Eylül aylarında başlayan İtalyan üniversiteleri için yabancı öğrencilerin başvuru süreçleri birçok gereklilik içereceğinden aylar öncesinde sürece başlanmalıdır.

İtalya’da üniversite okumak öğrenciler için oldukça ayrıcalıklı ve prestijli bir deneyimdir. Bu ayrıcalıklı öğrencilik deneyimi için gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra üniversitelerin programlarının ön koşulları sağlanmalıdır. Genelde İtalya’da lisans programları 3 senedir ve tıp, mühendislik, mimarlık gibi tüm bölümlerin İngilizce eğitim olanağı bulunur.

İngilizce eğitim almak için öğrenciler dil yeterliliği ve ilgili üniversite bölümünün kabul sınavı gibi testlerden başarı sağlamalıdır. Tüm bu gereklilikleri sağlayan öğrenciler İtalyan üniversitelerinde hayal ettiği eğitim fırsatını değerlendirebilecektir.

 

İtalya’da Üniversite Başvurusu Yapmak İçin Gerekli Şartlar

Genel olarak İtalya’da lisans, yüksek lisans, master programları veya sanat akademilerine başvuru yapabilmek için farklı koşullar olabilmektedir. Ayrıca İtalyan devlet üniversiteleri ile özel üniversitelerin de öğrenci kabul ederken ayrı süreçleri olabilir.

Bu açıdan değerlendirildiğinde İtalya’da üniversite başvurusu yapabilmek için farklı üniversiteler için farklı uygulamalar geçerli olsa da genel olarak her başvuru için şu koşullar sağlanmalıdır:

12 yıllık eğitim süreci tamamlanmış olmalıdır

İtalya’da üniversite okumak isteyen yabancı ülkedeki öğrencilerin ilk karşılaması gereken koşuldur. Bu aşama herhangi bir ülkede veya kendi ülkesinde ilkokul birinci sınıftan lise dörde kadarlık dilimi kapsayan 12 yıllık öğrenim sürecini kapsar. Ayrıca bu öğrenimin tamamlanmış olması sadece İtalya değil bütün ülkelerde üniversite başvurusu için zorunlu bir koşuldur.

İtalya genelinde lise mezuniyeti olmadan katılabileceğiniz eğitimler ve kurslar da yer alır, bunlar:

B2 seviye İngilizce veya İtalyanca dil yeterliliği

İtalya’da lisans ya da yüksek lisans eğitimi almak için başvuru yapacağınız üniversitelerde İngilizce veya İtalyanca eğitim almak gibi iki seçeneğiniz bulunur. Genel olarak yabancı öğrenciler İngilizce eğitim alacağından IELTS veya TOEFL gibi sınavlardan B2 seviye dil yeterliliği sağlaması gereklidir. Ancak bazı devlet ve özel üniversitelerinde dil yeterliliği şartı tamamen basit bir mülakat uygulaması ile sağlanır.

Ayrıca İtalyanca üniversite eğitimi almayı düşünen öğrencilerin de aynı şekilde İtalyanca dil yeterliliğini belgelendirmesi gereklidir. Dil yeterliliği CELI ve CILS sınavları ile sağlanabilmektedir.

Hangi üniversitelere başvuru yapılabilir?

Genel olarak İtalya’da üniversite eğitimi alma koşullarını sağlayan kişiler İngilizce veya İtalyanca eğitim veren tüm okullara başvurabilir. Ancak başvuru aşamasında dil yeterliliği de istenen belgeler arasında olacağından, yabancı öğrenciler genelde İngilizce programlara başvuru yapmaktadır.

İtalya’da İngilizce eğitim veren üniversitelerden bazıları şunlardır:

Ek olarak “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Herhangi bir üniversiteye girme koşulunu sağlama

Yurtdışı ülkelerde ve İtalya’da üniversite eğitimi alabilmek için öğrenciler öncelikle kendi ülkelerinde üniversiteye giriş hakkı elde etmiş olmalıdır. Örneğin öğrencinin ülkesinde üniversitelere girebilmesi için bir sınav uygulanıyorsa bu sınavda sadece taban puanı aşmış olması İtalya’daki üniversitelere başvuru için yeterlidir. Herhangi bir üniversitenin kazanılmış olması gerekli değildir.

Bu açıdan değerlendirildiğinde, İtalya’da tıp, mühendislik veya mimarlık gibi programlarda eğitim almak isteyen bir öğrenci TYT ve AYT sınavlarından sadece barajı geçmiş olması başvuru için yeterlidir. Bu sınavlardan baraj puanı geçen öğrencilerin herhangi bir üniversite programını tercih etmiş olup olmaması önemli değildir, sadece sınav sonucunun belgesi yeterlidir.

Ayrıca İtalya’da eğitim alabileceğiniz programlar ile ilgili diğer yazılarımız:

 

Tercih edilecek programın sınavı varsa geçerli puan alma

İtalyan üniversitelerinde eğitim alacağınız programların farklı ön koşulları olabilmektedir. Tıp, mühendislik, mimarlık veya diğer üniversite programlarında her biri için farklı sınavlar uygulanabilir. İtalya’da devlet üniversiteleri için CISIA gibi kurumlarca hazırlanan genel testler uygulanırken özel üniversiteler kendi sınavlarını uygulamayı tercih edebilmektedir.

Tıp eğitimi almak için IMAT Sınavı gibi bir test uygulanırken, mühendislik veya diğer sosyal bilimler programları için TOLC Sınavı uygulanır. Ayrıca mimarlık ve tasarım gibi teknik alanlarda eğitim veren bazı özel İtalyan üniversiteleri öğrencilere mimarlık sınavı gibi testler uygulamaktadır.

İtalya’da en çok tercih edilen teknik üniversiteler ve uyguladıkları sınavlardan bazıları şu şekildedir:

Yüksek lisans programlarına başvuru için lisans mezuniyeti olmalı

İtalya’daki üniversitelerde İngilizce eğitim almak isterseniz, lisans eğitiminde olduğu gibi dil yeterliliğini karşılamanın yanı sıra bir lisans programından mezuniyetiniz olması gereklidir. Yüksek lisans programları açısından oldukça çeşitli programlara sahip İtalya öğrencilere birçok olanak sunar. Ancak öğrenciler her yüksek lisans programına başvuru yapamaz, tercih yapacağı lisansüstü bölümü mezun olduğu lisans programıyla ilişkili olmalıdır.

İtalya moda, sanayi, tekstil ve teknoloji alanları gibi birçok sektörde oldukça gelişmiş öncü ülkelerden biridir. Özellikle moda ve sanayi sektörü açısından uluslararası birçok markaya ev sahipliği yapan bu ülke öğrencilerin kariyerleri açısından oldukça avantajlıdır.

Ayrıca “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Öğrenci vizesi ve pasaport çıkartma gibi işlemlerin tamamlanması

İtalya’daki üniversitelere başvuru sürecinde konsolosluğa verilmesi gereken evraklarla birlikte öğrenci vizesi ve pasaport çıkartma gibi işlemlerin de yapılmış olması gereklidir. Üniversitelere başvuru süreçlerinin ve pasaport, vize gibi işlemlerin aşamaları yavaş işleyebileceğinden öğrenciler bu işlemleri aylar öncesinden başlatmalıdır.

İtalya’da Üniversite Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Lisans ya da lisansüstü programlarından herhangi birinde eğitim almak isteyen öğrenciler gerekli şartları sağlamaları halinde İtalya’da okumak istediği üniversitelere başvurularını gerçekleştirebilir. Birçok üniversiteye aynı anda başvuru yapma hakkına sahip olan öğrenciler okulların yurt ve konaklama imkanları, İngilizce eğitim verilen programları, sosyal imkanları gibi tüm olanaklarını değerlendirmelidir.

Üniversitelere başvuru yaparken şu belgeler gereklidir:

  • Lise diploması veya lisans diploması
  • Lisans bölümleri için YKS sınav sonucu
  • Yüksek lisans bölümleri için transkript
  • İlgili üniversite ve programına online başvuru
  • B2 dil yeterliliği için gerekli belge
  • Pasaport ve 2 adet fotoğraf
  • Motivasyon mektubu (İngilizce veya İtalyanca tercüme edilmiş.)
  • CV, portfolyo (Özellikle tasarım bölümlerinde zorunlu olmaktadır.)

Başvuru Tarihleri ve Ücretleri Nedir?

İtalya’daki üniversitelerin başvuru süreçleri genel olarak Eylül ayı başlarında başlar ve Ekim aylarında da öğretim dönemi başlamaktadır. Ancak yabancı öğrenciler gerekli evrak ve ön koşulların sağlanması işlemlerinden ötürü başvurularına Nisan ve Mayıs aylarında başlamalıdır. Bu süreçte tercih edeceği programın sınavlarına da hazırlanabilir ve kesin başvuru tarihine kadar başarı sağlayabilir.

Genelde İtalya’da programlar için girilmesi gereken sınavlar online olarak internet üzerinden gerçekleştirilir ve sene içerisinde birkaç kez gerçekleştirilir. Öğrenciler sınav ücretini ödeyerek başarılı olana kadar bu sürece devam edebilmektedir.

İtalya’daki devlet üniversitelerinde senelik ücret ortalama 150-3.500 Euro aralığında değişmekte ve öğrencinin menşe ülkesi veya aile gelir beyanı gibi faktörlere bağlı olarak ücretler düşebilmektedir.

Burs ve yurt başvuruları ne zaman yapılır?

İtalya Avrupa ve dünya genelinde yabancı öğrencilere burs ve finansal destek açısından en çok teşvik sağlayan ülkelerden biri konumundadır. Öğrencilere İtalyan devletince sağlanan burs olanakları sayesinde yaşam maliyetlerini kolayca finanse edebilmektedir. İtalya’da burs ve yurt başvuruları genellikle Ağustos-Eylül ayları arasında olmaktadır. Pavaedu’nun deneyimli ve uzman ekibinden destek alıp İtalya’daki eğitime dair tüm sürecinizi bizimle yürütebilirsiniz.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Burs Olanakları” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Üniversiteye Kabul Aldıktan Sonra Ne Yapılmalı?

İtalya’da başvuru yaptığınız üniversiteden kabul mektubu aldığınızda öncelikle kesin kayıt işlemini tamamlamalısınız. Genellikle kesin kayıt işlemleri Eylül ayında gerçekleştirilir. Kesin kayıt sürecinde üniversitenin harcının ilk taksiti ödenir, genelde 3 taksit halindedir. Harcın ödenmesinden sonra öğrenciler ders seçimlerini yapabilecektir.

Kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra öğrenciler herhangi bir yurda yerleşemediyse kampüse yakın bölgelerden oda veya daire kiralama seçeneğini değerlendirebilecektir. Oda kiralama İtalya’da öğrenciler açısından oldukça yaygın ve düşük maliyetli bir tercihtir. Konaklanacak yer de organize edildikten sonra öğrenciler vize, pasaport gibi diğer konsolosluk işlemlerini de tamamlayıp öğrenim dönemine başlayabilecektir.

İtalya’da lisans ya da yüksek lisans okuyan öğrenciler gerekli izinleri alması halinde yarı zamanlı çalışma gibi imkanları da değerlendirebilmektedir. Yarı zamanlı çalışma seçeneği öğrencilerin hem İtalyanca öğrenmesi hem sosyalleşebilmesine de olanak sağlamaktadır.