Foggia Üniversitesi İtalya’nın Foggia şehrinde bulunan bir devlet üniversitesidir. 1999 yılında kurulmuş İtalya’daki genç üniversitelerdendir. Eğitim programlarının İtalyanca olduğu üniversitede mühendislik, işletme ve ekonomi, hukuk, tıp ve cerrahi, psikoloji, tarım ve orman bilimleri gibi çeşitli alanlarda eğitim verilmektedir.

Yüksek lisans ve doktora programlarının bulunduğu okulda ayrıca online üniversite imkanı da sunulmaktadır, İtalyanca ismiyle Telematik olarak isimlendirilen bu online programlarla öğrenciler bulunduğu ülkeden eğitim alabilmektedir.

Foggia Üniversitesi - İtalya'daki Devlet Üniversiteleri

Uluslararası birçok firmayla ve okullarla iş birliği bulunan Foggia Üniversitesi (İtalyanca ismiyle “Università degli studi di Foggia” – UniFg) ayrıca Erasmus değişim programı da sağlamaktadır. Bunun dışında özellikle mühendislik ve tarım bilimi alanlarında oldukça fazla araştırma faaliyetleri bulunan üniversitede birçok önemli akademisyen görev alır.

Foggia Üniversitesi (UniFg) Nerede?

Üniversite İtalya’nın Puglia bölgesinde bulunan Foggia şehrinde konumlanmaktadır. Foggia şehri İtalya’nın güney doğusunda masmavi bir sahile sahip turistlerce ilgi gören önemli bir yerdir. Özellikle tarımsal faaliyetler açıdan oldukça etkin bir konumda olan Foggia İtalya’nın en önemli zeytin ve zeytin yağı üretim alanıdır.

University of Foggia’dan Mezun Olmuş Önemli Kişiler

1999 yılında kurulan bu üniversite oldukça genç sayılmaktadır, ancak üniversite birçok önemli mezunlar vermiştir. Üniversitenin önemli mezunları arasında sayılabilecek isimler şunlardır;

 • Giuseppe Conte – İtalya’nın eski başbakanı
 • Vincenzo De Luca – Campania Bölgesi Valisi
 • Michele Emiliano – Puglia Bölgesi Valisi
 • Domenico De Masi – Sosyolog ve yazar
 • Pietro Grasso – Senato Başkanı
 • Pietro Ichino – Üniversitenin hukuk mezunlarından önemli bir siyaset adamıdır

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” ve “İtalya’daki En İyi Teknik Üniversiteler” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Foggia Üniversitesi Öğrenci Hayatı | Foggia’da Yaşam

Üniversitenin kampüsünde öğrencilerin sosyalleşebileceği birçok tesisin yanı sıra öğrenci kulüpleri ve dil kursları gibi sayısız imkan bulunmaktadır. Ayrıca Foggia şehir merkezine yakın bir konumda bulunan üniversite, bu açıdan öğrencilere hem Foggia şehrinde hem İtalya’nın yakın şehirlerine seyahat etme imkanı da tanır.

150.00 kişilik nüfusa sahip Foggia sakin bir şehir konumundadır, şehir yeşillik manzarasının bolluğu ile doğa yürüyüşleri için oldukça elverişlidir. Ayrıca bununla birlikte şehirde gezilebilecek birçok tarihi yapılar bulunmaktadır, bu yapılar arasında Castello di Foggia (Foggia Kalesi), Cattedrale di Foggia (Foggia Katedrali) ve Chiesa di San Giovanni Battista (Aziz John Baptist Kilisesi) gibileri sayılabilir.

Foggia Şehri - İtalya'da Gezilecek Yerler

Bunlar dışında Foggia masmavi sahillere sahip bir kıyı şehridir, yazın turistlerce de ziyaret akınına uğrayan bu şehir öğrenciler için de oldukça fazla sosyal etkinliğe imkan tanımaktadır. Tüm şehirde bisikletle ulaşım sağlamanın yanı sıra yakın şehirlere de ulaşım oldukça rahattır.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Foggia Üniversitesi Bölümleri

Foggia Üniversitesinde lisans ve lisansüstü programlarda eğitim verilmektedir, üniversitenin programları İtalyancadır. Bununla birlikte İtalya’da lisans programları genel olarak 3 sene, yüksek lisans programları ise 2 sene sürmektedir.

Università degli Studi di Foggia – UniFg’de  7 fakülte bulunmaktadır, fakülteler ve programları şu şekildedir;

 1. Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi:

 • Endüstri Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Elektronik Mühendisliği
 • Mimarlık
 • İnşaat Mühendisliği
 1. Ekonomi Fakültesi:

 1. Eğitim Bilimleri Fakültesi:

 • Eğitim Bilimleri
 • Sınıf Öğretmenliği
 • Okul Öncesi Eğitimi
 • Yabancı Dil Öğretmenliği
 1. Tıp ve Cerrahi Bilimler Fakültesi:

 1. Hukuk Fakültesi:

 • Hukuk
 1. Tarım Bilimleri ve Gıda Fakültesi:

 1. Psikoloji Fakültesi:

 1. Dil ve Edebiyat Fakültesi:

 • İtalyan Dili ve Edebiyatı
 • İngiliz Dili ve Edebiyatı
 • İspanyol Dili ve Edebiyatı
 • Slav Dilleri ve Edebiyatları

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Lisans Eğitimi” veya “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Università degli Studi di Foggia – UniFg Erasmus Programı

UniFg – Foggia Üniversitesi birçok eğitim kurumu ile uluslararası işbirliği kurmaktadır, bunun yanı sıra İtalya genelinde de uluslararası firmalarla iyi network ağları bulunan üniversitede öğrenciler 1 ya da 2 dönemlik eğitimi kapsayan Erasmus değişim programından yararlanabileceklerdir.

İtalya'da Erasmus Veren Üniversiteler

Erasmus için başvuru ve kabul sürecinde gerekli belgeler şunlardır;

 • Başvuru formu doldurulmalı
 • Öğrenim sözleşmesi
 • Resmi Transkript
 • Geçerli bir Kimlik Belgesinin kopyası
 • Avrupa Sağlık Sigortası Kartınızın kopyası

Ayrıca konuyla ilgili olarak “İtalya’da Erasmus Yapmak” yazımıza da göz atabilirsiniz.

İtalya'da Ücretsiz ve Burslu Okumak Mümkün mü?

Foggia Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

Foggia Üniversitesi bir devlet üniversitesi olsa da yıllık bir ödemesi bulunmaktadır. Senelik ücreti 150-3.500 Euro aralığında değişmekte olan üniversiteye kayıt yaptırmak isteyen yabancı ve uluslararası öğrencilere farklı indirimler uygulanabilmektedir. Uluslararası öğrenciler kayıt yaptıracağında öğrencinin menşe ülkesi, aile gelir durumu, başarı durumu ve benzeri faktörler değerlendirilmektedir.

Ayrıca Foggia Üniversitesinde okuyacak uluslararası öğrencilerin yararlanabileceği birçok burs imkanı bulunmaktadır, genel olarak İtalya devletince yabancı öğrencilere eğitim için verilen burslar oldukça ilgi görmektedir. İtalya devletince verilen burslar öğrencilerin konaklama, eğitim giderleri ve daha birçok harcamalarını karşılamaktadır, bunun dışında öğrenciler başarı bursları gibi alternatifleri de değerlendirebileceklerdir.

Daha detaylı bilgi için “İtalya’da eğitim ücretleri ve burslar” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Foggia Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

Foggia Üniversitesinde üniversitenin kendi yurt imkanı bulunmasa da öğrencilerin birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır, özellikle İtalya genelinde yaşam maliyetleri ortalamanın altında olduğu Foggia şehrinde konaklama masrafları da oldukça uygundur. Foggia’da okuyan öğrenciler üniversite kampüsüne yakın civarda oda kiralama, paylaşımlı daire kiralama gibi seçenekleri değerlendirirler.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Foggia Üniversitesine Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Lisans Bölümleri İçin

 • 12 yıllık eğitim sürecinin tamamlanmış olması
 • Üniversiteye giriş sınavından taban puanı aşmış olmak
 • İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sınavları ile B2 dil yeterliliği aranır 
 • İtalyanca programlar içinde aynı şekilde B2 yeterlilik aranmaktadır (İlgili olarak “CELI ve CILS Sınavları”)
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemlerini tamamlamak

Yüksek Lisans ve Master Programları İçin

 • Herhangi bir lisans programını tamamlamış olmak
 • İngilizce veya İtalyanca için B2 dil yeterliliği veya mülakat koşulu aranır 
 • Yüksek lisans veya doktora (master) programlarının lisans programıyla bağlantısı olmalıdır
 • Ön koşulları bulunan programlarda ön koşulları karşılamak
 • Öğrenci vizesi, pasaport ve lisans diplomasının tercümesi gibi gerekli diğer tüm evrak işlemleri

Sık Sorulan Sorular

Foggia Üniversitesi (UniFg) devlet mi, özel mi?

LIUC – Carlo Cattaneo University özel bir üniversitedir. Catellanza’da bulunan üniversitede lisans, yüksek lisans, doktora ve master derecelerinde eğitim alabileceğiniz birçok farklı program bir arada yer almaktadır.

Üniversitede hangi bölümler var?

7 fakültede eğitim veren Foggia Üniversitesi (UniFg), tarım ve orman bilimleri, mühendislik alanları, tıp, biyoloji, ekonomi ve işletme gibi birçok farklı branşta lisans ve lisansüstü eğitim vermektedir.

University of Foggia’da İngilizce eğitim veriliyor mu?

Foggia Üniversitesi (University of Foggia) sadece İtalyanca eğitim programlarına sahiptir, bununla birlikte uluslararası öğrenciler İtalyanca dil koşullarını karşılamaları halinde bu üniversiteden eğitim alabilmektedir.

Foggia Üniversitesinin akademik takvimi nedir?

Foggia Üniversitesi’nin akademik takvimi iki dönemden oluşur: Ekim-Ocak ve Mart-Haziran. Her dönem 14-15 hafta sürer. Lisans programları toplamda 3 yıl sürmektedir (tıp bölümü hariç), yüksek lisans programları ise 2 senedir.

Foggia’da üniversite okurken çalışabilir miyim?

Öğrenciler gerekli izin belgelerini almaları halinde üniversite eğitimleri ile birlikte yarı zamanlı olarak İtalya genelinde bir işe girip çalışabilmektedir.

Mezuniyet sonrası staj imkanları var mıdır?

Foggia Üniversitesi öğrencileri mezuniyet sonrası staj yapma imkanına sahiptirler. Üniversite işbirliği bulunan firmalara öğrencilerini yönlendirmekte ve referans sağlamaktadır. Bununla ilgili olarak “İtalya’da Mezuniyet Sonrası İş Fırsatları” yazımıza da göz atabilirsiniz.