Cassino ve Southern Lazio Üniversitesi, İtalya’nın Lazio bölgesinde bulunan bir devlet üniversitesidir. 1979 yılında kurulan üniversite, bugün 7 fakülte ve yaklaşık 20.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Mühendislik, işletme, ekonomi, edebiyat, eğitim bilimleri, bilgi yönetimi, hukuk ve fen bilimleri gibi çeşitli alanlarda lisans ve lisansüstü programlar sunan University of Cassino and Southern Lazio (UniCas), öğrencilerine oldukça fazla bir segmentte eğitim olanağı tanımaktadır.

Cassino ve Southern Lazio Üniversitesi - İtalya'daki Üniversiteler

Üniversitenin öğretim kadrosu, uluslararası düzeyde tanınmış araştırmacılar ve öğretim görevlilerinden oluşur, ayrıca üniversite öğrencilerine modern laboratuvarlar, kütüphaneler ve diğer araştırma olanaklarında destekler sağlamaktadır.

Università degli studi di Cassino e del Lazio Meridionale – Rettorato” (UniCas), uluslararası işbirliği faaliyetleri yürütmekte ve Avrupa ve diğer ülkelerde birçok üniversiteyle ortak programlar yürütmektedir. Ayrıca öğrencilerine Erasmus öğrenci değişim programında da olanaklar sunan üniversite, İtalyanca kurslar, sayısız farklı alanlarda öğrenci kulüpleri gibi imkanları da içermektedir.

Cassino ve Southern Lazio Üniversitesi (UniCas) Nerede?

Cassino ve Southern Lazio Üniversitesi, İtalya’nın güney Lazio bölgesindedir, kampüsleri, Frosinone ilinde Cassino ve diğer bazı şehirlerde konumlanmıştır. Cassino kampüsü, üniversitenin ana kampüsüdür; mühendislik, bilgisayar bilimleri, matematik, fizik, kimya, biyoloji, dil ve edebiyat gibi programlar bu kampüste yer almaktadır.

Fabriano kampüsü ise, bu kampüse yakın bir konumdadır ve beşeri bilimler, sosyal bilimler ve eğitim bölümlerine ev sahipliği yapmaktadır. Recanati kampüsü, edebiyat, diller, kültür ve turizm bölümlerini içermektedir. Diğer kampüsler ise Osimo’da yer alan hukuk fakültesi, Itri’de yer alan fen bilimleri bölümleri ve Sora’da yer alan psikoloji bölümleridir.

Cassino Üniversitesinden Mezun Olmuş Önemli Kişiler

Cassino ve Southern Lazio Üniversitesinden mezun olmuş birçok önemli isim bulunmaktadır, bazı önemli isimler arasında şunlar sayılabilecektir;

 • Frank Matano: Ünlü aktör, komedyen ve influencer, İtalya’da önemli bir kişidir
 • Luca Stabile: Üniversite bünyesinde akademisyendir, birçok araştırmaları bulunur
 • Angelo Borrelli: İtalya’da sivil koruma başkanlığı yapmıştır
 • Valeria Altobelli: Müzisyen, aktris, İtalyan medyasında tanınmış bir yüzdür
 • Antonio Tajani: AB Komisyonu’nun 2014-2019 yılları arasındaki başkan yardımcılığını yapmıştır
 • Maria Chiara Carrozza: Mekatronik mühendisi, İtalya’da eğitim bakanlığı yapmıştır
 • Antonio Pappano: İngiliz-İtalyan orkestra şefi ve müzik direktörü, Royal Opera House ve Accademia Nazionale di Santa Cecilia’nın müzik direktörüdür
 • Edoardo Alesse: Moleküler biyolog, kanser tedavisi ve nörobiyoloji alanında çalışmaları ile tanınmaktadır
 • Domenico Di Carlo: İtalyan futbol teknik direktörü
 • Marco Delogu: Fotoğraf ve galeri sanatçısı
 • Raffaele Cantone: Yargıç ve üniversitenin hukuk mezunlarındandır

Ayrıca “İlk 500’deki İtalyan Üniversiteleri” ve “İtalya’daki En İyi Teknik Üniversiteler” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Università degli studi di Cassino e del Lazio Meridionale - Rettorato

Cassino ve Southern Lazio Üniversitesi Öğrenci Hayatı

Southern Lazio’da okurken öğrenciler, üniversite kampüsünde ve çevresinde birçok sosyal ve kültürel etkinlik fırsatından yararlanabileceklerdir. Kampüste birçok spor salonu, yüzme havuzu, açık hava sporları için uygun alanlar ve tenis kortları bulunmaktadır. Ayrıca, üniversitenin birçok sosyal kulüpleri de bulunmaktadır, bu kulüpler arasında yabancı öğrencilerin İtalyancayı öğrenebilmelerine de imkan tanır.

Cassino şehrinin tarihi ve kültürel zenginlikleri de öğrenciler için keşfedilecek birçok yer sunmaktadır. Örneğin, ünlü Monte Cassino Manastırı, kentin hemen dışında yer alır ve II. Dünya Savaşı’nda Alman ve Müttefik güçleri arasındaki şiddetli savaşlar nedeniyle yıkılmış ancak savaştan sonra yeniden inşa edilmiş ve şimdi bir müze olarak hizmet vermektedir.

Lazio - Cassino'da Gezilecek Yerler

Cassino’nun merkezinde, Castello medievale di Cassino (Cassino Kalesi) yer almaktadır, kale, Orta Çağ’da inşa edilmiştir ve şehrin tarihini anlatan bir müze olarak ziyaret edilebilir. Ayrıca bunlarla birlikte, Cassino ve çevre şehirlerinde birçok kilise, saray ve tarihi yapı da bulunmaktadır.

Università degli studi di Cassino – UniCas, ayrıca Roma, Napoli ve Pisa gibi popüler turistik yerlere yakın konumu sayesinde öğrencilere seyahat etme olanağı tanımaktadır. Öğrenciler, İtalya’daki diğer şehirlere tren ve otobüsle kolayca ulaşabilirler. Bu, öğrencilere İtalya’nın zengin tarihini, kültürünü ve sanatını keşfetme imkanı sağlar.

Ayrıca “İtalya’ya Taşınmak ve İtalya’da Yaşamak” ve “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Cassino ve Southern Lazio Üniversitesi Bölümleri

Cassino ve Southern Lazio Üniversitesinde lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerinde İngilizce ve İtalyanca olarak eğitim verilmektedir. Üniversitenin birçok programı İtalyanca olsa da birçok alanda eğitim uluslararası öğrenciler için İngilizce sunulmaktadır.

University of Cassino and Southern Lazio fakülteleri arasında aşağıdakiler yer almaktadır:

 • Mühendislik Fakültesi
 • Ekonomi Fakültesi
 • Edebiyat ve Felsefe Fakültesi
 • Eğitim Bilimleri Fakültesi
 • Bilgi ve Yönetim Bilimleri Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Fen Fakültesi

İngilizce Lisans Bölümleri

İngilizce Yüksek Lisans Bölümleri

 • Küresel Ekonomi ve İşletme
 • Ekonomi ve Girişimcilik
 • İnşaat ve Çevre Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Tıbbi Görüntüleme ve Uygulamaları
 • Telekomünikasyon Mühendisliği
 • Spor Yöneticiliği

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Lisans Eğitimi” veya “İtalya’da Yüksek Lisans Eğitimi” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Università degli studi di Cassino’da Erasmus Programı

İtalya'da Erasmus Veren Üniversiteler

University of Cassino and Southern Lazio (UniCas) İngilizce programlarında uluslararası öğrencilere Erasmus imkanı tanımaktadır. Öğrenciler isterlerse Ekonomi ve İşletme programında 1 ya da 2 dönemlik değişim programı olanağından yararlanabilirler.

Erasmus için başvuru ve kabul sürecinde gerekli belgeler şunlardır;

 • Başvuru formu doldurulmalı
 • Öğrenim sözleşmesi
 • Resmi Transkript
 • Geçerli bir Kimlik Belgesinin kopyası
 • Avrupa Sağlık Sigortası Kartınızın kopyası

Ayrıca konuyla ilgili olarak “İtalya’da Erasmus Yapmak” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Cassino ve Southern Lazio Üniversitesi Eğitim Ücretleri ve Burs Olanakları

Cassino&Southern Lazio’da eğitim ücretleri, AB vatandaşı olmayan tüm yabancı öğrenciler için senelik 300-850 Euro aralığında değişmektedir. Bununla birlikte üniversitede öğrencilere mali destek sağlanmaktadır, öğrenciler başarılarına ve finansal durumlarına göre çeşitli mali destek olanaklarından yararlanabilmekte ve eğitim ücretinde indirim alabilmektedir.

Bunların yanı sıra, İtalya hükümeti tarafından verilen burslar ve diğer öğrenci yardım programları da mevcuttur. Bu burslar, öğrencilerin eğitim ücretlerini ödeme, konaklama diğer yaşam maliyetlerini karşılayabilecektir.

İtalya'da Burslu Olarak Okuyabileceğiniz Üniversiteler

Ayrıca öğrenciler başarısına göre veya başka İtalya’da özel olarak verilen burslardan da yararlanabilirler. Burs başvuruları, yurt ve konaklamaya dair imkanlar, İngilizce veya İtalyanca programlara kayıt süreci ve daha fazlası için form bilgilerinizi doldurarak Pava Education’a danışabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için “İtalya’da eğitim ücretleri ve burslar” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Cassino ve Southern Lazio Üniversitesi Yurt ve Konaklama İmkanları

Üniversitenin kendi yurt imkanları ile birlikte kampüse yakın birçok özel yurtlar da bulunmaktadır. Öğrenciler yurt olanaklarından yararlanamazsa şehir genelinde birçok yerde öğrenciler için kiralık oda seçenekleri bulunmaktadır. Oda kiralama kültürü İtalya’da oldukça yaygın ve düşük maliyetli bir seçenek olmasından çok sık tercih edilmektedir.

İtalya’da yurt başvuruları ise genellikle Eylül ayında başlamaktadır, öğrenciler yurt ve burs başvurusu gibi süreçlerini iyi yönetebilirlerse bu imkanlardan geri dönüş almama ihtimalleri düşüktür.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Konaklama” ve “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Cassino Üniversitesine – UniCas’a Başvuru ve Kabul Şartları Nelerdir?

Lisans Bölümleri İçin

 • 12 yıllık eğitim sürecinin tamamlanmış olması
 • Üniversiteye giriş sınavından taban puanı aşmış olmak
 • İngilizce programlar için IELTS veya TOEFL sınavları ile B2 dil yeterliliği aranır 
 • İtalyanca programlar içinde aynı şekilde B2 yeterlilik aranmaktadır (İlgili olarak “CELI ve CILS Sınavları”)
 • Öğrenci vizesi, pasaport çıkartma ve diğer konsolosluk işlemlerini tamamlamak

Yüksek Lisans ve Master Programları İçin

 • Herhangi bir lisans programını tamamlamış olmak
 • İngilizce veya İtalyanca için B2 dil yeterliliği veya mülakat koşulu aranır 
 • Yüksek lisans veya doktora (master) programlarının lisans programıyla bağlantısı olmalıdır
 • Ön koşulları bulunan programlarda ön koşulları karşılamak
 • Öğrenci vizesi, pasaport ve lisans diplomasının tercümesi gibi gerekli diğer tüm evrak işlemleri

Sık Sorulan Sorular

Cassino ve Southern Lazio Üniversitesi (UniCas) devlet mi, özel mi?

Cassiono&Southern Lazio Üniversitesi bir devlet üniversitesidir, üniversite bünyesinde lisans ve yüksek lisans derecelerinde programlar yer alır. Üniversitenin kampüsleri Lazio bölgesinde bulunmaktadır.

Cassino ve Southern Lazio Üniversitesinin eğitim dili nedir?

Üniversite programlarının çoğu İtalyanca olsa da lisans, yüksek lisans programları arasında İngilizce birçok bölüm bulunmaktadır. İngilizce lisans programında öğrenciler Erasmus değişim programı olanaklarından da yararlanabilir.

Cassino ve Southern Lazio Üniversitesinde hangi bölümler var?

Cassino&Southern Lazio’da 7 fakülte bulunmaktadır, bu 7 fakülte bünyesinde ekonomi ve işletme, hukuk, bilgisayar, elektronik ve inşaat gibi mühendislikler, edebiyat, felsefe, beşeri bilimler ve çok daha fazlası bunlar arasında sayılabilecektir.

Cassino Üniversitesinde yurt ve burs herkese çıkar mı?

Burs imkanını Cassino Üniversitesi değil İtalya hükümeti veya özel kurumlar karşılamaktadır, yani burs için gerekli işlemler doğru şekilde yapılması halinde çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Yurt olanakları ise üniversitenin o seneki talebine bağlı olarak değişkenlik gösterebilecektir.

University of Cassino’da akademik yıl ne zaman başlar ve biter?

University of Cassino’da akademik yıl genellikle Ekim ayında başlar, Haziran sonuna doğru biter. Programların bazılarında ise başlangıç ve bitiş tarihi farklılaşabilecektir. Lisans programları 3 sene, yüksek lisans ise 2 senedir.

Cassino ve Southern Lazio Üniversitesinin dünya sıralaması nasıldır?

Cassino ve Southern Lazio Üniversitesi, İtalya’daki diğer teknik üniversiteler gibi yüksek kaliteli bir eğitim sunmaktadır, üniversite özellikle ekonomi ve işletme, mühendislik, bilgisayar bilimi ve matematik gibi branşlarda öne çıkmaktadır.