İtalya’da ev almak denilince tarihi, kültürel zenginlikleri, eşsiz güzel manzaraları ve zengin mutfağına ait birçok lezzetleriyle ünlü Avrupa ülkesinde bir konut sahibi olmak akla gelmelidir. Birçok insan İtalya’nın güzel doğası ve eşsiz atmosferine hayranlık duymakta ve bu ülkede kalıcı bir sakin olmak istemektedir.

İtalya yerel sakinleri kadar uluslararası misafirlerine de konut sahibi olmak açısından esnek politikalar sağlamaktadır, hem ekonomik açıdan da diğer Avrupa ülkelerine kıyasla düşük maliyetlere sahip olan bu ülke ev sahibi olmak için oldukça optimal bir seçenektir.

İtalya'da Hangi Tür Evler Var?

İtalya’da ev sahibi olmak için yabancı kişilerin genellikle bu konuda uzman avukat ve emlak acentelerini tercih etmesi süreçlerini iyi yönetmelerini sağlayacaktır. İtalya üzerine sektörel uzmanlığa sahip kişiler tüm prosedürleri yakından takip ettiğinden sizin için en uygun seçenekleri değerlendirmenize de yardımcı olacaktır.

Ev seçerken bütçe ve ihtiyaçlarınızı değerlendirirken İtalya’nın farklı bölgeleri arasındaki fiyatların da oldukça fazla farklılaşabileceğini göz ardı etmeyin. Örneğin Roma, Floransa, Venedik, Milano gibi popüler ve turistik İtalyan şehirleri yaşam maliyetleri ve konut maliyetleri açısından uçuk fiyatlarda olabilirken birçok diğer şehirde konut maliyetleri oldukça uygun olmaktadır.

Türk Vatandaşları İtalya’dan Ev Satın Alabilir mi?

İtalyan vatandaşlığı olmayan Türk vatandaşları herhangi bir vizesi ve oturum izni olmasa da İtalya’da gayrimenkul satın alabilmektedir. Gerekli işlemlerin ve finansal maliyetlerin karşılanması halinde Türk vatandaşları İtalya’nın istedikleri bölgesinde daire, villa veya çoklu konut yapıları satın alabilmektedir.

İtalya’dan ev satın almış ve uzun süreler ülkede kalmış kişiler ilerleyen süreçte İtalyan vatandaşlığı talebinde bulunarak vatandaşlık da alabilmektedirler. Bir Avrupa ülkesi olan İtalya’da konut sahibi olmak ile alınan vatandaşlık ayrıca diğer Avrupa ülkelerinde de gayrimenkule yönelik yabancıların kısıtlı tutulduğu durumlardan muaf olabileceklerdir.

Ev almak için gerekli finansman nedir?

İtalya’da ev almak için yeterli finansmana sahip olmanız gerekmektedir, genel olarak yabancı bir alıcı olduğunuzdan İtalyan bankaları ve evi satan kişiler kredi gibi uygulamalara çekimser kalabileceklerdir. Bu sebeple peşin satın alacak parayı denkleştirmek için yerel bankalar ve kredi kurumlarını değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca ilgili olarak “İtalya’da Yaşam Maliyetleri” yazımıza da göz atabilirsiniz.

İtalya'da Ev Almak İçin Neler Gereklidir, Fiyatlar Ne Kadar?

İtalya’da Ev Fiyatları Ne Kadar?

İtalya’da ev fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir, bunlar binanın eski ya da yeni olması, şehir merkezine yakın ya da uzak olması, hangi şehirde bulunduğu, lüks bir yapıda olup olmaması gibi faktörlerden oluşur.

Ev satın almak isterseniz İtalya’da şehirlere göre fiyatlar ortalama şu şekilde olmaktadır:

Şehir Adı Fiyat
Milano 900,000 – 1,200,000 €
Venedik 800,000 – 1,100,000 €
Floransa 750,000 – 1,100,000 €
Napoli 750,000 – 1,000,000 €
Calabria 210,000 – 400,000 €
Lazio 550,000 – 750,000 €
Sicilya 260,000 – 400,000 €
Toskano 570,000 – 780,000 €
Lombordiya 710,000 – 900,000 €
Verona 560,000 – 850,000 €
Bologna 550,000 – 850,000 €
Torino 590,000 – 900,000 €
Perugia 420,000 – 650,000 €
Padova 540,000 – 750,000 €

Bu listedeki fiyatlar şehirlerdeki orta düzey konut seçeneklerinin ortalama fiyatlarıdır. Ayrıca şehirde listedeki fiyatların altında konut seçenekleri de olabilecektir veya lüks yaşam tercihine göre fiyatlar bunların çok daha üstünde de olabilecektir.

İtalya’nın şehirleri arasında oldukça büyük farklar olabilir, iklim ve yer şekilleri açısından ülkenin kuzeyi ve güneyindeki bölgeler ayrıştığı gibi yaşam koşulları, yaşam maliyetleri de bunlara bağlı olarak farklılaşır. Bu sebeple genel olarak merkezi İtalyan şehirlerinde hem yaşam maliyetleri pahalı olmakta hem de konut maliyetleri diğer şehirlerden daha yüksek olmaktadır.

Ek olarak konuyla ilgili olarak “İtalya’da Gezilecek Şehirler” yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Emlak Vergileri Ne Kadar ve Konut Masrafları Nelerdir?

İtalya’da ev alırken dikkate almanız gereken bir diğer faktör de emlak vergileri ve masraflarıdır. Konut alımında alıcı ve satıcı arasında paylaşılan bazı masraflar olabilmektedir. Tapu harçları, noter ücretleri, emlak komisyonu gibi maliyet kalemleri konutun satın alım aşamasında karşılaşılacak masraflardır.

İtalya’da ev almak istediğinizde şu maliyetlerle karşılaşabilirsiniz:

 • Emlak sicil vergisi (Registration tax): Bir kere ödenir ve oranı %7’dir.
 • Kadastro vergisi: Ev satın alınırken bir kere ödenir ve oranı %1’dir.
 • Noter masrafları: Ev satın alım aşamasında evin %1-%2 değeri kadardır.
 • Emlakçı varsa komisyonu: Emlakçı komisyonu ortalama %5-%7 kadar olabilir.

İtalya'da Evler Nasıldır?

Ev Satın Almak ve Konut Sahibi Olmak İçin Neler Gereklidir?

İtalya genelinde ev satın almanız için ülke vatandaşlığınızın olması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır, ayrıca konutların yanı sıra İtalya’da tarla ya da arazi de satın alabilmektesiniz. Bunun yanı sıra vatandaşlık olmadan şirket kurma, ortaklık ilişkileri yürütme gibi süreçler için de sadece belirli izin belgelerine sahip olmanız yeterlidir.

İtalya’dan ev veya arazi satın almak isterseniz şunun gibi koşulları karşılamanız gereklidir:

 • Vergi Numarası (Codice Fiscale) : İtalya’da konut sahibi olabilmeniz için belirli emlak süreçleri için vergi numarası zorunluluğu olmaktadır, bu sebeple öncesinde bu işlem tamamlanmalıdır.
 • Tapu Kaydı (Atto Notarile) : Ev satın alma süreci noter huzurunda gerçekleştirildiğinden İtalya içerisinde bu tapu sözleşmesinin geçerliliği olması için “Atto Notarile” olarak bilinen resmi bir sözleşme imzalanmaktadır.
 • Emlak Değerlendirmesi: İtalya’da emlak değeri, bir “perito” olarak bilinen bir değerlendirici tarafından belirlenir. Emlak değerlendirmesi, tapu kaydının düzenlenmesi ve mülkiyet vergisi hesaplanması için önemlidir.
 • Belgelerin İtalyanca Tercümesi : Konut alım sürecinde, emlak sözleşmeleri, noter sözleşmeleri, vergi gibi tüm prosedürler İtalyanca gerçekleştirildiğinden bu süreci bir tercüman ile yürütmek en sağlıklısı olacaktır.

İtalya’da ev almanın hukuki süreci nasıldır?

Yurtdışı ülkelerde ve İtalya’da ev almak, iş kurmak veya bunlar gibi hukuki süreçleri içeren işlemler yapmak için genel olarak bu alanlara yönelik uzmanlaşmış avukatlar, arabulucularla çalışmanız süreci oldukça kolaylaştıracaktır. Özellikle ev almak gibi gayrimenkule yönelik hukuki süreçleri içeren işlemler için avukat veya arabulucular işleyişe hakim olduğundan sizi risklerden ve olası büyük maliyetlerden  de koruyacaktır.

İtalya’da Evlerin Özellikleri Nasıldır, Kaç Çeşit Ev Var?

Genel olarak İtalya’da evler orta segmentte eski bina yapılarından oluşan daire tipi, yenilenmiş binalar, lüks rezidanslar, orta düzeyli villalar ve pahalı ultra lüks villalar olmak üzere ayrılabilir. Eski binalara sahip dairelerin birçoğu satılık olmasının yanı sıra farklı tiplerde kiraya da sunulur. İtalya’da yaygın bir kültür olan tüm evi değil odalarını kiralama ve Airbnb gibi uygulamalar oldukça yaygındır.

Bu açıdan değerlendirildiğinde İtalya’da bu ucuz olarak değerlendirilebilecek eski daireleri satın alarak hem kendiniz yaşayabilir hem de oda kiralama veya Airbnb gibi kiralama seçenekleri ile değerlendirebilirsiniz. Satın alınan dairenin maliyetlerini birkaç senede kolaylıkla amorti eden bu yöntem de oldukça yaygındır.

İtalya’da daire satın alıp kiralama seçeneğini değerlendirecek kişiler özellikle üniversitelerin olduğu lokasyonları tercih ederse dairesinin odalarını sürekli olarak öğrencilere kiralayabilir ve ayrıca kendisi de bu daireyi konaklama açısından değerlendirebilir.

Ev alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Gayrimenkul satın alırken hangi ülke olduğuna bakılmaksızın dikkat edilmesi gereken unsurların yanı sıra şunlara dikkat edilebilir:

 • Hukuki Belgeler: Bir gayrimenkul avukat veya gayrimenkul uzmanı arabulucu ile çalışarak, mülkiyetin hukuki belgelerini ve tapu kaydını dikkatlice incelemelisiniz.
 • Mali Durum: Satın alacağınız evin yakınındaki evlerin piyasa değerlerini araştırmayı unutmayın, daha uygun fiyatlı evleri daha düşük fiyattan alabileceğiniz birçok ilan bulunabilecektir.
 • Konum: İtalya’da şehirlerin kültürel yapıları birbirinden çok farklı olabilmektedir, bu sebeple öncesinde şehirleri ve kültürlerini araştırıp size uygun yerlerden konut almayı düşünebilirsiniz.
 • Ulaşım İmkanları: İtalya genelinde tren, metro ve otobüsler ülkenin birçok yerinde rahat ulaşım imkanı sunar ancak bazı bölgelerde ulaşım imkanları kısıtlı olabilmektedir, o yüzden öncesinde bu detayları da inceleyebilirsiniz.

İtalya’da Ev Almak Ne Kadar Sürer?

Ev alma sürecinde sözleşmelerin oluşturulması, İtalyan vergi numarasının alınması, emlak sözleşmelerine yönelik işlemler, noter süreçleri, tapu işlemlerinin tamamı değerlendirildiğinde yaklaşık 1-1,5 aylık sürede işlem tamamlanabilecektir. Ancak bu süreç kişisel durumlar, hukuki mevzuatların işleyişi ve yoğunluğuna göre de değişkenlik gösterebilir.

İtalya’da ev satın almak ayrıca uzun süreli oturum izni almanız için de bir fırsat sunmaktadır. Konut sahibi olduğunuzda İtalya’ya gitmek için birçok vize seçeneğini değerlendirme olanağınız bulunur.

Satın Aldığım Evi Nasıl Kiralarım?

İtalya genelinde hangi şehirde ev satın almış olursanız olun bu evleri birçok şekilde değerlendirme olanağına sahip olursunuz. Oldukça turist ziyaretine sahne olan İtalya’da sene içerisinde birçok turist aylık haftalık olacak şekilde oteller yerine kiralık daireleri tercih etmektedir, aynı şekilde üniversite eğitimi için gelen öğrenciler gibi daha birçok segmentte kiracılar olmaktadır.

Bunlara bakarak İtalya’daki konutunuzu odalarını farklı kişilere kiralamak, Airbnb, doğrudan senelik kiraya vermek veya paylaşımlı daire kiralamak isteyenlere kiralamak gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

İtalya’da ev satın aldıktan hemen sonra vatandaşlık alamayabilirsiniz ancak satın aldığınız evi kiralamak ya da satmak gibi seçenekleri değerlendirirken yine vatandaş olmanız koşulu bulunmamaktadır. Bu açıdan sadece kira sözleşmesi hazırlamak ve İtalya’da resmi bir aracı ile bu işleri yürütmek için anlaşarak kiralama ve satma gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.